ABD - Çin gerilimi

Cumartesi günü Resmi Gazete'de yer alan karara göre yurt dışında mukim kuruluşların kambiyo işlemlerinden Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) alınmayacak.(Ziraat Yatırım)

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

ABD - Çin arasındaki gerilim ve ABD'de teşvik paketi ile ilgili belirsizliğe karşın S&P500 vadelileri ve Çin Şanghay borsası hafif de olsa artıda seyretmekteler. ABD'nin Çin'in iki popüler uygulamasına yasak getirmesinin ardından teknoloji hisselerinde ise baskı devam ediyor. Nasdaq vadelileri ve Şangay teknoloji endeksi hafif eksideler. Şu aşamada, ağustos ortasında ABD ile Çin arasında gerçekleştirilecek telekonferans diğer yandan ABD'de yeni rahatlama paketinde bir şekilde anlaşma sağlanabileceğine yönelik beklentiler bu sabahki kısmi iyimserliğin açıklamaları olabilir. Dolar ve Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de yatay. Yurtiçinde ise kurdaki hareketler yakından izleniyor. Geçen haftaki değer kayıplarının ardından, TL haftaya geniş bir bant hareketi yaparak başlıyor. Geçen hafta TCMB'nin likidite adımlarıyla ilgili açıklamasının ardından farklı likidite kanalları kullanılarak Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyetinde (AOFM) artış beklentisi devam ediyor. Aktif rasyosunda esneklik sağlanabileceği  de beklentiler arasındayken, dövizde "normalleşme"ye işaret eden karar hafta sonu takip edildi.  Cumartesi günü Resmi Gazete'de yer alan karara göre yurt dışında mukim kuruluşların kambiyo işlemlerinden Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) alınmayacak.  Diğer yandan jeopolitik gelişmeler de yakından izlenirken, hafta sonu Ege Denizi'nde Türkiye ile Almanya deniz eğitimi icra etti.

      

 

MAKROEKONOMİ
        
Bu hafta ABD'de cuma günü temmuz ayı perakende satışlar ve sanayi üretimi verisi takip edilecek. Perakende satışlar haziranda aylık %7,5 artmıştı. Artan vaka sayılarının temmuz ayında özellikle tüketici güvenini baskıladığını görmüştük bu sebepten beklenti temmuzda sınırlı artması yönünde. Ayrıca sanayi üretimi açıklanacak. Sanayi üretimi önceki ay aylık %5,4 artmıştı. İmalat PMI'da temmuz ayında genişleme bölgesinde gelse de temmuz ayında sanayi üretimindeki artış hızının hazirana gore azalması bekleniyor. Ayrıca temmuz ayına ilişkin salı günü ÜFE verisi, çarşamba günü ise TÜFE verisi takip edilecek. İç talepte anlamlı bir değişim olmaması ve ılımlı seyreden enerji fiyatlarıyla fazla bir hareket olması beklenmemekte. Perşembe günü işsizlik maaşı başvuruları verisi de izlenecek. Geçen hafta son iki haftalık yükseliş trendi kırılarak azalmış ve salgın sonrası en düşük rakamlardan biri gelmişti ayrıca ağustos ayına ilişkin Michigan Tüketici Güven endeksi takip edilecek. Temmuz ayında endeks artan vaka sayısı ve kısıtlamaların yeniden görülmesiyle düşüş sergilemişti. Bu ayda görünümün fazla değişmediği görülmekte, bu yüzden endeksin daha da aşağı hareket etmesi beklenmekte.

Bu hafta Avrupa tarafında yarın Almanya ZEW endeksi ve çarşamba günü İngiltere'nin 2. çeyrek büyüme tahmini takip edilecek. 2. çeyrekte Euro Bölgesi ve ABD tarafında tarihi daralmalar görülmüştü ve ayrıca salı günü de istihdam verileri takip edilecek. Bir önceki toplantısında BoE önceki toplantılara göre daha pozitif tahminlerde bulunmuştu. Sene sonu için işsizlik tahminini tek hanelere çekerken, ekonomik toparlanmanın daha uzun süreceği ama ekonomik hasarın daha az olacağı öngörüsünde bulundu. Yine de beklentiler bu çeyrekte çift haneli bir daralma görülmesi yönünde. Ayrıca Euro Bölgesi'nde cuma günü 2. çeyreğe ilişkin işsizlik verisi takip edilecek. Şu ana kadar alınan tedbirler neticesinde işsizlik oranında çok fazla artış görülmezken, manşet PMI verilerindeki yükselişe rağmen istihdam alt endekslerinde azalma görülmekte.

Asya tarafında ise Çin verileri ve Japonya ve Malezya gibi ülkelerin öncü 2. çeyrek GSYH büyüme verileri önemli olacak. Cuma günü Çin'de temmuz ayına ilişkin sanayi üretimi, perakende satışlar, sabit sermaye yatırımları ve işsizlik oranı gibi temel makroekonomik göstergeler takip edilecek. Çin'de temmuz ayı PMI verileri yılın 3. çeyreğinde ekonomik toparlanmanın devam ettiğine dair sinyal vermişti fakat istihdam alt endeksinde beklenen toparlanma görülememekte. Bu açıdan tüketici harcamalarına baskı altında kalmakta.

Yurt içinde bugün mayıs dönemi işsizlik oranı, temmuz ayı nakit bütçe dengesi ve cuma günü de haziran ayına ilişkin sanayi üretimi, cari işlemler dengesi verisi ve ağustos ayı TCMB Beklenti Anketi izlenecek.

  • Nisan döneminde mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı %13,1 seviyesinden %13,8 seviyesine yükselmişti. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış işsizlik oranı verisinde ise son 10 ayın en düşük rakamı olan %12,8 seviyesini görmüştük. Hükümet'in uygulamaya koyduğu kısa vadeli çalışma ödeneği, 3 ay işçi çıkarma yasağı gibi tedbirler işsizlik oranlarında olası yüksek artışları azaltmakta. Ayrıca bunların yanısıra geçen aylarda olduğu gibi iş gücüne katılım oranlarındaki ve istihdamdaki düşüş devam etmişti. Hizmet istihdamının ise iç turizmin hareketlenmesiyle aylık kısmi yukarı yönlü hareket edeceğini, fakat geçtiğimiz seneye göre baskı altında kalacağını, sanayi istihdamında ise imalat PMI istihdam alt endekslerinin genişleme bölgesinde gelmesinden dolayı artacağını düşünmekteyiz. 
  • Hazine temmuz ayı iç borçlanma stratejisinde 27 milyar TL iç borçlanma gerçekleştireceğini ve toplamda 14,9 milyar TL anapara ödemesi yapacağını ve böylelikle 12,1 milyar TL net iç borçlanmaya gideceğini belirtmişti. Stratejide hedeflenen iç borçlanma miktarı 27 milyar TL iken hesaplamalarımıza göre Hazine temmuz ayında yaklaşık 64,1 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi. Net iç borçlanma miktarınınsa 49,2 milyar TL olduğunu öngörüyoruz. Dış borçlanma tarafına bakıldığında, Hazine temmuz ayında yurt dışı borçlanmaya gitmedi. Stratejiye göre 0,4 milyar TL dış borç ödeyicisi olduğunu varsaydığımızda toplamda 0,4 milyar TL net dış borç ödeyici konumunda. Net borçlanmasının böylece temmuz ayında şu ana kadar 48,8 milyar TL olduğunu öngörmekteyiz. Salgınla birlikte artan borçlanma sonucu bu ay hazine nakit dengesinin geçtiğimiz aylara göre arttığını öngörüyoruz.
  • Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerden iyi gelerek %19,9 daralmış fakat aylık %17,4 artmıştı. Sanayi üretimi özelinde haziran ayında ise öncü göstergeler mayıs ayına göre daha iyi bir sonuç çıkacağını göstermekte. Elektrik tüketimindeki artış ve imalat PMI'ın genişleme bölgesinde gelmesi ile sanayi üretiminin aylık bazda artış göstereceğini ve salgın öncesi seviyeleri yakınsayacağını düşünmekteyiz.
  • Temmuz ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketinde, anket katılımcılarının, kredilerin desteğiyle toparlanan iç talep ve zayıf turizm gelirleri ile birlikte cari açık tahminlerinde yukarı yönlü revize gerçekleştirdikleri, GSYH tahminlerini ise korudukları gözlenmişti. Bu ayda cari açık ve GSYH tahminlerinde pek fazla değişiklik olmaması muhtemel. Temmuz ayında enflasyonun beklentilerin altında gelmesine rağmen TCMB'nin çekirdek enflasyon göstergelerindeki yukarı yönlü eğilim vurgusu sonrası ve piyasalarda görülen gelişmeler neticesinde enflasyon tahminlerinde yukarı yönlü  revize görebiliriz.

TCMB cuma günü piyasa yapıcı bankalara sağlanan APİ likidite imkan limitlerinin yarı yarıya azaltılacağını belirterek ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini artırıcı bir adım daha attı. Bu kanaldan cuma günü %7,25'ten 35,9 milyar TL fonlama sağlandı.

Yurt içinde ayrıca bu hafta hazine ihaleleri takip edilecek. Pazartesi günü TLREF'e endeksli devlet tahvili, salı günü ise USD cinsi devlet tahvili ihracı, sabit kuponlu ve TÜFE'ye endeksli devlet tahvili ihracı takip edilecek.

Cuma günü DHMİ tarafından hava yolcu istatistikleri açıklandı. Temmuz ayında iç hat yolcu sayısı aylık %91,7 artarken geçen yılın aynı ayına göre %49,5 azaldı. Dış hat yolcu sayısı ise aylık %366 artarak tekrar milyon seviyesini geçerken, geçen senenin aynı ayına göre %87,5 azaldı. Bu açıdan net hizmet gelirlerinde bir kıpırdanma olacaktır fakat turizm gelirleri cari dengeye baskı yapmaya temmuz ayında da devam edecektir.

 Şekil 1. Haziran ve Temmuz aylarında geçen seneye göre daha az net hizmet geliri olacağı görülmekte.
                           

ŞİRKET HABERLERİ 

Afyon Çimento (AFYON, Sınırlı Pozitif): Afyon Çimento 2Ç2020'de 3,9mn TL kar elde etmiştir. Şirket geçen yılın ikinci çeyreğinde 15,1mn TL net dönem zararı kaydetmişti. Şirket'in satış gelirleri ihracat gelirlerinin önemli katkısıyla 2Ç2020'de 78,6mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %94,6 oranında artış kaydetmiştir. Maliyetler ise %59 oranında artarak 70,6mn TL'ye yükselirken, şirket 8mn TL brüt kar elde etmiştir. Geçen yılın ikinci çeyreğinde şirket 4mn TL brüt zarar yazmıştı. Diğer yandan net finansman gideri faiz giderlerindeki azalışla 6,1mn TL düşerek 2Ç2020'de 11,8mn TL'ye gerilemiştir. Ek olarak, Şirket bu çeyrekte yatırım faaliyetlerinden (arsa satışları) 8,2mn TL gelir (2Ç2019: 3,3mn TL) kaydetmiştir.  

İkinci çeyrek dönem karına karşın Şirket 2020 yılının ilk yarısını ilk çeyrekte zarar rakamının etkisiyle 8,1mn TL zarar ile kapatmıştır. Geçen yılın ilk yarısında şirket 29,5mn TL net dönem zararı açıklamıştı.

Alarko GYO (ALGYO, Sınırlı Pozitif): Alarko GYO'nun 2Ç2020'deki net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %70,5 oranında artarak 40,1mn TL'ye yükselmiştir. Şirket'in bu çeyrekteki brüt karı 2,9mn TL (2Ç2019: 5,1mn TL) gerçekleşirken, net 34,1mn TL kambiyo karı elde edilmesi net dönem karını destekleyen önemli bir faktör olmuştur. Şirket'in 2Ç2020 itibarıyla 105,3mn USD döviz pozisyonu fazlası bulunmaktadır. Son olarak, ikinci çeyrek karı sonrasında 2020 yılının Ocak - Haziran dönemi net dönem karı ise geçen yılın aynı dönemin göre karı %54,3 oranında artarak 106,7mn TL'ye yükselmiştir.

Brisa Bridgestone (BRISA, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2Ç2020 net dönem karı 20,7mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi şirketin 8,2mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Şirket 2Ç2019'da 19,3mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket'in satış gelirleri ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %17 oranında azalmış ve 717,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış maliyetleri %16,7 oranında azalan şirketin brüt karı %18 oranında azalmış ve 159mn TL olmuştur. Operasyonel giderleri %6,2 oranında azalan şirket, diğer faaliyetlerden 20,8mn TL gider kaydetmiştir. Şirket 2020 ikinci çeyrekte 17,3mn TL'lik diğer kazanç kaydetmiştir. Bunlara bağlı olarak, esas faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre %40,3 oranında azalarak 56,5mn TL'ye gerilemiştir. Diğer taraftan, Şirketin finansman gideri ise yıllık %45,7 azalarak 2Ç2020'de 39,6mn TL'ye gerilemiştir. Vergi öncesi karı 16,6mn TL olan şirketin 4,1mn TL vergi geliri sonrası ikinci çeyrek net dönem karı 20,7mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek karı sonrasında 2020 yılının Ocak - Haziran dönemi net dönem karı geçen yılın aynı dönemin göre 80,2mn TL artarak 96,9mn TL'ye yükselmiştir.

Kordsa Teknik Tekstil (KORDS, Nötr): Kordsa 2Ç2020'de 15,4mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Bizim beklentimiz Şirket'in bu çeyrekte 6mn TL kar elde etmesi yönündeyken, piyasa beklentisi 9mn TL idi. Şirket geçen yılın ikinci çeyreğinde 98,2mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmişti. Şirket'in satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %38,9 oranında gerileyerek 807,6mn TL'ye düşmüştür. Maliyetler ise %37,2 oranında gerilemiş ve 660,9mn TL olmuştur. Bunun sonucunda Şirket'in brüt karı 146,7mn TL ile yıllık %45,4 oranında gerilemiştir. Brüt kar marjı da yıllık 220baz puan azarak %18,2 olmuştur. FAVÖK ise 2Ç20202de 114,3mn TL gerçekleşerek yıllık %45,5 oranında gerilerken, FAVÖK marjı 170 baz puan düşerek %14,2 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, Şirket bu çeyrekte 61mn TL net finansman gideri (2Ç2019: 42,4mn TL) kaydetmiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in 2020 yılı Ocak - Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemin göre karı %61,1 oranında azalarak 74,3mn TL'ye gerilemiştir.

İş Bankası (ISCTR, Sınırlı Pozitif): İş Bankası'nın 2020 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğine göre %8,4, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %66,0 oranında artarak 1.579mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.492mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.514mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada ticari zararın beklentimizden düşük gelmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Aksa Akrilik (AKSA, Sınırlı Pozitif): Şirket 7 Ağustos 2020 tarihinde Borsa İstanbul'dan 194.261 TL nominal değerli (Adet) Aksa hissesi satın almıştır. Şirket'in sahip olduğu Aksa paylarının nominal değeri 823.356 TL'dir. (Şirket sermayesine oranı % 0,2543)
 
BİM (BIMAS, Sınırlı Pozitif): BİM pay geri alım programı başlattığını ve azami 10 milyon lira TL nominal paya kadar geri alım yapacağını duyurdu. Şirket KAP'a yaptığı açıklamada, geri alım programı için ayrılan azami fonun 700 milyon lira olduğunu belirtti.

Enka (ENKAI, Sınırlı Pozitif): Enka İnşaat küçük hissedarların menfaatlerinin korunması amacıyla şirketin borsada nominal bedeli 28 milyon TL tutarına kadar kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine karar verdi. Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, geri alım için ayrılacak fonun en fazla 210 milyon TL olarak belirlenmesine karar verildiği ifade edildi.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL, Sınırlı Pozitif): Şirket 2. çeyrek sunumunda 2020 yılı beklentilerini de açıklamıştır. Buna göre 2020 yılı için satış miktarı toplamda 8,5mn ton (Yassı Satış: 7,4mn ton, Uzun Satış: 1,1m ton) FAVÖK marjı ise %16-18 bandında beklenmektedir.


SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: Yabancı kuruluşların kambiyo işlemlerinden Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) alınmayacak. Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre banka ve sigorta muameleleri vergisi nispeti, Bankacılık Kanunu uyarınca finansal kuruluş faaliyeti kabul edilenlerden en az birini yapan yurt dışında mukim kuruluşlara yapılan kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden sıfır olarak uygulanacak. Mayıs 2019'da bazı kambiyo işlemlerinden binde 1 BSMV alınmasına karar verilmişti. Daha sonra binde 2'ye yükseltilen bu vergi son olarak Mayıs 2020'de ise yüzde 1 olarak belirlenmişti. Kaynak: Bloomberg
 
Borsa İstanbul: Borsa İstanbul, halen pay bazında çalışan ve aşırı dalgalanmalarda işlemleri geçici olarak durdurarak yatırımcıları panik işlemlerinden korumaya yarayan devre kesici sistemini pazartesiden itibaren endeks bazında da uygulamaya başlayacak. Borsa İstanbul tarafından yapılan duyuruya göre BIST 100 endeksinin gün içerisinde, önceki günün kapanışına göre ilk eşik olarak yüzde 5 veya daha fazla ve ikinci eşik olarak yüzde 7 veya daha fazla düşmesi halinde işlemleri geçici olarak durduracak devre kesici sistemi, 10 Ağustos'tan itibaren uygulanmaya başlayacak. Detaylar için tıklayınız…

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Carrier (ALCAR, Pozitif): Şirketin 2020 yılı ikinci çeyrek net dönem karı 11,7mn TL olmuştur. 2019'un aynı döneminde net dönem karı 2mn TL idi. Şirketin satış gelirleri 2Ç2020'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 artışla 163,8mn TL'ye yükselirken, satışların maliyeti de geçen yıla göre %8,7 artmış ve böylece brüt kar %14 oranında artarak 41,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler 31,8mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 6,8mn TL gelir kaydedilmiş ve esas faaliyet karı 16,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Finansman tarafında ise 1,8mn TL gider yazılmıştır. 14,6mn TL vergi öncesi kara ulaşan şirket 2,9mn TL'lik vergi gideri ardından 11,7mn TL net dönem karı kaydetmiştir. İkinci çeyrek karı sonrasında 2020 yılının Ocak - Haziran dönemi net dönem karı geçen yılın aynı dönemin göre 12,3mn TL artarak 16,7mn TL'ye yükselmiştir.

Alkim Kağıt (ALKA, Pozitif): Şirketin ikinci çeyrek net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %110,1 oranında artmış ve 25,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,5 oranında artmış, satışların maliyeti %10,2 oranında azalmış ve böylece brüt kar da %65,9 oranında artarak 32,4mn TL olmuştur. Aynı dönemde operasyonel giderler %9,7 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 6,2mn TL gelir kaydedilmiş ve böylece esas faaliyet karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %76,6 oranında artarak 33,4mn TL'ye yükselmiştir. 7,5mn TL vergi gideri sonrası şirketin 2. çeyrek net dönem karı 25,8mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran dönemi net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %138,5 oranında artmış ve 45,3mn TL olmuştur.

Bosch Fren Sistemleri (BFREN, Sınırlı Negatif): Şirket'in 2Ç2020'deki net dönem karı 2Ç2019'a göre 7mn TL azalarak 1,4mn TL olmuştur. Şirket'in satış gelirleri 2Ç2020'de yıllık %62,1 oranında azalarak 24,4mn TL'ye gelirlerken, brüt karı aynı dönemde %99,2 oranında azalarak 0,1mn TL'ye gerilemiştir. Operasyonel giderler 1,1mn TL, diğer faaliyet gelirleri 1,1mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylece, esas faaliyet karı %99,2 oranında azalarak 0,1mn TL olmuştur. Finansman tarafında 1,7mn TL gelir kaydedilmiş vergi öncesi kar 1,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. 0,4mn TL vergi gideri sonrasında net dönem karı 1,4mn TL olmuştur.

2. çeyrek net karı ile birlikte Şirket'in 2020 yılı ilk 6 aylık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %62 oranında azalarak 7,7mn TL'ye gerilemiştir.

Erbosan Erciyas Boru (ERBOS, Sınırlı Negatif):Şirketin ikinci çeyrek net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %61,2 oranında azalmış ve 10,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %47,7 oranında azalırken, satışların maliyeti %48,6 oranında azalmış ve böylece brüt kar da %43,9 oranında azalarak 18,9mn TL olmuştur. Aynı dönemde operasyonel giderler %25,1 oranında azalmış, diğer faaliyetlerden 3,2mn TL gelir kaydedilmiş ve böylece esas faaliyet karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %45,5 oranında azalmış ve 14,7mn TL olmuştur. Finansman tarafında ise 2,1mn TL gider kaydedilmiştir. Vergi öncesi karı 12,5mn TL olan şirketin 2,4mn TL vergi gideri sonrası 2. çeyrek net dönem karı 10,2mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %53 oranında azalarak 22,8mn TL olmuştur.

Jantsa (JANTS, Sınırlı Pozitif): Jantsa'nın 2020 yılı 2. çeyrek net dönem karı 31,6mn TL ile 2Ç2019'un %17,2 üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin satış gelirleri 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,1 oranında artmış ve 167,2mn TL'ye yükselmiştir. Satışların maliyeti ise aynı dönemde %24,3 oranında artmıştır. Buna bağlı olarak brüt kar %9,4 artışla 42,8mn TL olurken, brüt kar marjı 2,5 puan azalışla %25,6 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise 2Ç2019'a göre %3 artmış ve 14,2mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden gelirler 2mn TL'den 8,8mn TL'ye yükselmiştir. Böylece 2Ç2020'deki faaliyet karı %37,2 artışla 37,4mn TL'ye ulaşmıştır. Faaliyet kar marjı da 2,8 puan artışla %22,4 olmuştur. 2,5mn TL'lik net finansman giderleri ve 3,1mn TL'lik vergi gideri sonrasında ikinci çeyrek net dönem karı 31,6mn TL'yi göstermiştir. Net kar marjı da 0,5 puanlık düşüşle %18,9 olarak hesaplanmaktadır.

İkinci çeyrek karı sonrasında 2020 yılının Ocak - Haziran dönemi net dönem karı geçen yılın aynı dönemin göre %28,5 artarak 56,5mn TL'ye yükselmiştir.

Kerevitaş Gıda (KERVT, Nötr): Şirketin ikinci çeyrek ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %64,2 oranında azalmış ve 14,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket'in satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,2 oranında artmış ve 690,4mn TL olmuştur. Satışların maliyeti %3 oranında artarken, brüt kar da %3,9 oranında artarak 167,1mn TL'ye yükselmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %5,4 oranında artmış ve diğer faaliyetlerden 22,3mn TL gider yazılmıştır. Böylece esas faaliyet karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %34,7 oranında azalmış ve 66mn TL'ye gerilemiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 35,1mn TL'den 13,6mn TL'ye inerken, finansman tarafında ise 51,9mn TL gider yazılmıştır. Böylece vergi öncesi kar 27,7mn TL olurken, 10,5mn TL vergi gideri sonrası şirketin 2. çeyrekte ana ortaklığa düşen net dönem karı 14,5mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %57,4 oranında azalmış ve 29,5mn TL olmuştur.

Teknosa (TKNSA, Nötr):Şirket 2Ç2020'de 15,8mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde net dönem zararı 42mn TL idi. Satış gelirleri ikinci çeyrekte %4,7 oranında azalan Şirket'in brüt karı %30,7 oranında azalarak 123,5mn TL'ye gerilemiştir. Diğer taraftan aynı dönemde operasyonel giderler %17,3 oranında azalırken, diğer faaliyetlerden 16,2mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı 27,5mn TL olmuştur. 2Ç2019'da şirket 257 bin TL faaliyet zararı kaydetmişti. Finansman tarafında 47,8mn TL finansman gideri kaydedilmiş ve 3,7mn TL'lik vergi geliri sonrası net dönem zararı 15,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. İkinci çeyrek zarar rakamıyla birlikte Ocak-Haziran dönemi net dönem zararı 46,7mn TL'ye yükselmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 94,2mn TL net dönem zararı kaydetmişti.

Yükselen Çelik (YKSLN, Sınırlı Negatif):Şirketin ikinci çeyrek net dönem karı geçen 1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 6,1mn TL net dönem karı açıklamıştı. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,1 oranında azalırken, satışların maliyeti %25,3 oranında artmış ve böylece brüt kar da %65,4 oranında azalarak 3,5mn TL olmuştur. Aynı dönemde operasyonel giderler %3,2 oranında artmış ve böylece esas faaliyet karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %94,7 oranında azalmış ve 511bin TL olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran döneminet dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %71,2 oranında azalmış ve 3mn TL olmuştur.
 
FAİZ PİYASALARI

Cuma günü, TCMB haftalık repo ihalesi açmazken, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %7,88 seviyesinden %8,06 seviyesine yükseldi.  Merkez Bankası piyasayı toplamda 229,5 milyar TL ile 142 milyar TL'si repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın 35,9 milyar TL'si %7,25'ten piyasa yapıcı bankalara, 43,4 milyar TL'si BİST'te %9,75'ten, 8,3 milyar TL'si  ise BAPP'ta %9,75'ten kullandırıldı.
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, cuma günü %0,54 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,52-%0,57 bandında hareketin ardından, %0,56 seviyesinden günü kapattı.

​Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, kısa vadeli tarafta günlük bazda 73 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 19 baz puana varan yükselişler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık bazda değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 230 baz puana varan yükselişler, orta ve uzun vadeli tarafta ise 120 baz puana varan yükselişler gözlendi.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma