Çin’deki 40 bin huzurevinde Covid-19 vakası görülmedi

Wuhan kentinde yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının sona ermesini takiben ülke genelindeki yaklaşık 40 bin huzurevinde vaka tespit edilmediği açıklandı.

Wuhan kentinde yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının sona ermesini takiben ülke genelindeki yaklaşık 40 bin huzurevinde vaka tespit edilmediği açıklandı. Çin Sivil İşler Bakanlığı Yaşlı Bakım Hizmetleri Departmanı Müdür Yardımcısı Li Banghua, Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Covid-19 Ortak Önleme ve Kontrol Mekanizması tarafından düzenlenen basın toplantısında yaşlı bakım merkezlerindeki salgın durumu hakkında bilgi verdi.
 
Li, son günlerde Beijing, Hebei, Heilongjiang gibi bazı bölgelerde vakaların yeniden arttığını, bu bölgelerde bulunan yaşlı bakım evlerindeki yaşlılar ile personel arasında Covid-19’a rastlanmadığını bildirdi. Sivil işleri kurumlarının salgını önleme ve kontrol tebdirlerini daha da güçlendirdiğini belirten Li Banghua, huzurevlerinin ziyaretlere kapatıldığını, huzurevlerine giren her türlü madde veya paketin dezenfekte edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Li, huzurevlerinde ayrıca günde iki kez vücut sıcaklığı ölçme, belirli aralıklarla nükleik asit testi yapma ve çalışanları aşılama gibi çalışmalar yürüttüklerini de dile getirdi. Li, huzurevlerindeki yaşlılara moral vermek için salgına karşı önlemlere uymak kaydıyla küçük çaplı eğlence etkinlikleri düzenlendiğini veya yaşlıların aileleriyle video arama yapmasına izin verildiğini ifade etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma